Kapat

Avustralya’ da Pembe Güzellik: Hillier Gölü’nün Sırrı

Anasayfa
Ekonomi Avustralya’ da Pembe Güzellik: Hillier Gölü’nün Sırrı

Sıra dışı görülmesi gereken yerler ve tuhaf hayvanları ile bilinen Avustralya, sahip olduğu pembe göl ile daha da merak konusu haline gelmiştir.

Hillier Gölü’nün Rengi Neden Pembedir?

Avustralya’nın en ünlü gölü haline gelen pembe göl, Hillier gölü, Batı Avustralya’nın güney sahilinde ki Orta Ada’da bulunmaktadır. 2015 yılında bir grup araştırmacının gölün pembeliğini ardındaki asıl nedeni bulmak istemesi ile birlikte gölden su numuneleri toplayarak, DNA analizleri yapılmıştır. Geçmişte insanlar, oluşan bu renklerin tuz içeriğinin yüksek olmasından veya mikro alglerden kaynakladığını düşünmekteydiler. Araştırmacılar bu durumun, ekstremofil adı verilen olağanüstü koşullarda yaşayabilen organizmalardan kaynaklanmadığından emin olmak istediler.

Yapılan bu araştırma sonucunda göl içerisinde 10 adet canlı türü bulunmuştur. Bunların hepsi pembe veya kırmızı tonlarında olan birtakım bakteriler ve bazı alg türleridir. Bu türler gölün pembe olmasının olası neden olsa da daha şaşırtıcı olan şey gölden toplanan DNA’nın %33’üne sahip olan Salinibacter ruber ismindeki bir bakteridir. Bilim adamlarına göre bu güzel pembe gölün oluşmasının en olası nedeni bu bakteridir.

Pembe Olması Yüzemeyeceğiniz Anlamına Gelmez

Hiç pembe bir gölde yüzdüğünüzü hayal ettiniz mi? Bu tatlı pembe rengin altında bakteriler yatmasına rağmen, düşünülenin aksine Hillier Gölü yüzmek için oldukça güvenli bir göldür. Üstelik, içerdiği yüksek tuz oranı bakımından, su daha yoğundur ve bu nedenle gölde batmadan yüzmek çok kolaydır. Buna rağmen, Hillier gölünün neden rağbet görmediğini merak ediyor olabilirsiniz.

Ne yazık ki, sadece tekneyle veya helikopterle ulaşılabilen küçük bir adada bulunduğundan Hillier Gölü’ne seyahat etmek son derece zordur. Bu nedenle, bu güzel pembe göle ait çeşitli fotoğraflara çok sık rastlanılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER