Kapat

İmkansız Üçlü Hipotezi Nedir?

Anasayfa
Ekonomi İmkansız Üçlü Hipotezi Nedir?

İmkansız üçlü hipotezi, 1999 yılında J.Frankel tarafından geliştirilmiştir. Bu hipoteze göre, bir ekonomide tam sermaye hareketliliği, bağımsız para politikası ve sabit döviz kuru politikası aynı anda yürütülemez. İmkansız üçlü hipotezine göre, hükümetler aynı anda bu üç politikadan yalnızca iki tanesi gerçekleştirebilirler.

Politikalar:

  • Tam sermaye hareketliliği
  • Bağımsız Para Politikası
  • Sabit döviz kuru

İmkansız üçlü hipotezini bir şekille anlatmak gerekirse, birlikte gerçekleştirilemeyecek üç politika bir üçgenin üç kenarını oluşturur. Her bir kenarda ise uygulanabilecek alternatif politikalar mevcuttur.

Alternatif politikalar:

SermayeKurPara
Tam sermaye hareketliliğiEsnek kur sistemiBağımsız para politikası
Tam sermaye hareketliliğiSabit kur sitemiPara Kurulu
Sermaye KontrolüSabit kur sistemiBağımsız para politikası

Bu hipoteze göre, sermaye hareketlerinin tamamen serbest olduğu bir ekonomide aynı anda döviz kuru hedeflemesi ve enflasyon hedeflemesi yapmak mümkün değildir. Bu iki hedeflemeyi aynı anda gerçekleştirmenin tek yolu sermaye hareketlerinin kısıtlanmasıdır.

İki Kutup Hipotezi: İmkansız üçlü hipotezine dayanarak 2001 yılında S. Fischer tarafından  geliştirilen bu hipoteze göre sermaye hareketlerini serbestleştiren ekonomiler ya sabit döviz kuru ya da esnek döviz kuru politikası uygulamalı, ara kur politikalarından vazgeçmelidirler. Bunun nedeni ise sermaye hareketleri serbest olan ekonomilerde ara kur politikaları spekülatif döviz hareketlerine karşı korunmasızdır.

IMF talebi ile ara kur politikalarını izleyen gelişmekte olan ekonomilerin döviz cinsinden borçlanarak sıcak para girişlerinin artması neden olmuştur. Daha sonraki dönemlerde kısa vadeli yabancı sermaye girişimlerinin durması borç yükümlüklerini karşılayamaz hale gelince ülkeler kur politikalarını değiştirmek durumunda kalmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER