Kapat

Kurtarma Paketi Nedir?

Anasayfa
Ekonomi Kurtarma Paketi Nedir?

Ekonomik kriz döneminin son ayağı olan moratoryum, borçlarının bir kısmının veya tamamının geri ödemesinin yapılamayacağının ilan edilmesidir. Peki, bu durumla karşı karşıya kalan bir ülke ya da şirket için ne yapılabilir? Bu noktada, kurtarma paketinin önemi gündeme gelir. Kurtarma paketi, bir şirketin ya da bir ülkenin iflas etme potansiyeline karşılık genişletilmiş finansal desteğin genel adıdır. Kurtarma paketi kredi, nakit, bono ya da hisse senedi alımından oluşmaktadır. Ciddi devlet yönetimi ve düzenlemeleri gerektiren kurtarma paketleri, geri ödemeli veya ödemesiz de olabilir. Kurtarma paketi, uzun süren finansal krizler nedeni ile iflasın eşiğinde olan ya da insanları küresel çapta etkileyen endüstrileri desteklemek amacı taşır.

Kurtarma paketinin en yaygın şekli doğrudan borçlanma (kredi) ya da özel kuruluşlara (üçüncü kişilere) verilen teminatlardır. Doğrudan borçlanma, iflas eşiğinde bulunan kurum için oldukça destekleyicidir. Bazı durumlarda kuruma direkt sübvansiyonlarda verilmektedir. Hisse senedi alımları da tercih edilmektedir.

Devlet ya da finansman kurumu, kurtarma paketini kullanacak tarafa belirli bir süre veya geri ödeme alınana kadar bazı katı sınırlamalar getirebilir. Bunlar: kurumun yeniden yapılandırılması, hissedarlara kar payı ödenmemesi, yönetim değişikliği, yönetici maaşlarının sınırlandırılması olabilir. Bununla birlikte, geçici gevşetmelerde yapılabilir.

Kurtarma paketinin bazı avantajları vardır. İlki, ekonomik olarak zor bir durumda olan kurumun kurtarılması ve varlığını sürdürebilmesidir. İkincisi, finansal sistemin çöküşünden kaçınılmıştır çünkü büyük endüstrilerin iflas etkisi de ekonomide büyük zararlar ortaya çıkarır. Bu gibi durumlarda devlet, genel ekonominin etkilenmemesi için kurumların iflasını önlemeye çalışacaktır.

Kurtarma paketinin dezavantajı ise kurtarma paketinin varlığı kurumları, bireyleri daha fazla risk almaya teşvik eder. İflasın eşiğinde olan bir firma için kurtarma paketine güvenmek en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER