Kapat

Politika Açmazları Nasıl Oluşur?

Anasayfa
Ekonomi Politika Açmazları Nasıl Oluşur?

Ekonomide iç ve dış denge sorunları arasında çelişkiler olabilir. Bir ekonomik dengesizliği çözmek için uygulanan ekonomi politikası başka bir ekonomik soruna neden olabilir. Bu gibi durumlara politika açmazı denir. Aşağıda iç ve dış dengesizliklerin birlikte yer aldığı bir grafik incelenecektir.

  • BP eğrisi: Dış denge
  • Y eğrisi: İç denge
  • E0: İç ve dış dengenin sağlandığı tek noktadır.
  • Tam sermaye hareketliliğine göre BP eğrisinin üst kısmında kalan her noktada dış fazla ve altında kalan her noktada dış açık vardır.
  • Yf : Tam istihdam hasıla düzeyi
  • Yf eğirişinin sol tarafı: Eksik istihdam (işgücü fazlası) = işsizlik sorunu vardır.
  • Yf eğirişinin sağ tarafı: Aşırı istihdam (işgücü talep fazlası) = enflasyon sorunu vardır.

Ekonomik sorunlar için tek bir politika uygulamak yerine para ve maliye politikalarının birlikte uygulanması gerektiğini savunurlar. Robert Mundell tarafından savunulan Mundell’in Tahsisler Kuralı’na göre iç denge sorunları için maliye politikası, dış denge sorunları için para politikası izlenmesi uygundur. Bu durumda grafikteki ekonomik sorunların çözümü için uygulanacak politikalar tabloda yer almaktadır.

GrafikSorunlarPara PolitikasıMaliye Politikası
E1Dış Açık & İşsizlikDaraltıcıGenişletici
E2Dış Açık & EnflasyonDaraltıcıDaraltıcı
E3Dış Fazla & EnflasyonGenişleticiDaraltıcı
E4Dış Fazla & İşsizlikGenişleticiGenişletici

Örneğin, E1 noktasında var olan dış açık ve işsizlik sorununun çözümünde, iç ekonomideki işsizlik sorunu genişletici maliye politikası ile milli geliri artırarak istihdam sağlanabilir. Ancak bu durum dış açığı daha fazla arttırır. Dış açık sorunu ise yüksek ithalattan kaynaklandığından, ithalatı düşürmek için daraltıcı para politikası ile faiz artırımı yapılabilir. Sermaye girişi, dış açık problemini çözecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER