Kapat

Sermaye Yeterlilik Oranı Nedir?

Anasayfa
Ekonomi Sermaye Yeterlilik Oranı Nedir?

Banka bilançolarının pasif kısmını oluşturan en önemli kaynakları mevduat ve öz kaynaklar yani sermayedir. Bankalar için bulundurdukları sermaye oranı büyük önem taşımaktadır. Özellikle kriz dönemlerinde, bankadan mevduat çekilmesi ile sermayenin gerekliliği dahada net anlaşılmıştır. Mevduatların, zorunlu olan kısmını ayıran bankalar geriye kalan kısım ile kredi vererek bilançonun aktiflerini oluştururlar. Kriz döneminde ise yeterince sermayesi olmayan bankaların iflası, bankalar için düzenlemelere olan ihtiyacı gözler önüne sermiştir.

Sermaye yeterlilik oranı (Capital Adequacy Ratio-CAR), bankanın öz sermayesinin, risk ağırlıklı varlıklara oranıdır. Merkez bankası ve banka düzenleyicileri (BDDK) tarafından düzenlenen bu oran ile yerel bankaların kaldıraç fazlalığını önlemek ve bu bankaları iflastan korumak amaçlanmıştır.

Risk ağırlıklı varlıklar içerisinde kredi riski, piyasa riski ve operasyonel risklerde dahildir. Sermaye yeterlilik oranı, Merkez Bankası ve bankacılık denetim otoriteleri tarafından oluşturulan bir sermaye uzlaşısı olan Basel (I, II, III) kriterlerinin belirleyicilerindendir. Basel II kriterine göre, bankların bulundurmaları gereken minimum sermaye yeterlilik oranı %8 olmuştur. Böylelikle, bankaların ellerinde tuttukları sermaye oranı %8 ve üzerinde gerçekleşmelidir. Basel III’ de ki değişimlerle birlikte sermaye yeterlilik oranı değişmemiş ve  %8 olarak devam etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER