Kapat

Sıkı Para Politikası Nedir?

Anasayfa
Ekonomi Sıkı Para Politikası Nedir?

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla, para politikası çerçevesinde para politikası araçlarını kullanarak ekonomik aktiviteye yön vermeyi hedefler. Para politikası iki şekilde gerçekleşir. Bunlardan ilki, sıkı para politikası; ikincisi ise genişletici para politikasıdır. Sıkı para politikası ekonomik durgunluğa neden olurken, genişletici para politikası ekonomik canlanmayı sağlar.

Sıkı veya daraltıcı para politikası, para arzının azaltılması ile, ekonomide harcama ve yatırımların düşürülmesini amaçlayan politikadır. Sıkı para politikası uygulaması ile ekonomi durgunlaşır. Bu nedenle, bazı kaynaklarda kemer sıkma politikası olarak da bilinmektedir.

Bir ülkenin merkez bankası repo/ters repo (para arzını azaltmak için ters repo yapılır), faiz oranları ve zorunlu rezervler gibi para politikası araçlarını kullanarak ekonomideki para arzını kontrol eder. Sıkı para politikası, konjonktür dalgalanmasının aşırı büyüme veya beklenen enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde uygulanır. Bu durumda, para arzının azalması faiz oranlarının artışına ve yatırım ve harcamaların azaltılmasına neden olarak enflasyon artışını önler. Aynı zamanda, bu politika ekonominin durgunlaşmasına neden olduğundan, bu dönemde işsizliğin artışı gerçekleşir.

Sıkı para politikası ile asıl amaçlanan durum şudur: Para kullanmanın fırsat maliyeti yüksek olduğundan (yüksek faiz oranlarının varlığı), insanlar harcama yapmak yerine parayı elde tutmak, biriktirmek isteyeceklerdir. Sıkı para politikasının etkisi her ekonominin harcama ve yatırım modeline göre değişkenlik gösterir. Genellikle bu politika ile ekonomide yavaşlama beklentileri yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER