Kapat

Tobin Q Teorisi Nedir?

Anasayfa
Ekonomi Tobin Q Teorisi Nedir?

Sermaye stokunda meydana gelen artış olarak ifade edilen yatırım kararlarını etkileyen birçok faktör mevcuttur. Bunlar karlılık beklentisi, faiz oranı, vergiler ve nakit akışıdır. Bunlara ek olarak, James Tobin tarafından 1969 yılında gerçekleştirilen “q Teorisi”, yatırım kararını hisse senedi fiyatları ile ilişkilendirmiştir. Buna göre, firmalar karlı yatırımlarda bulunduğunda, o firmaya ait hisse senedi sahipleri daha fazla gelir elde edeceğinden, hisse senedi fiyatları yükselecektir. Bu durumda hisse senedi fiyatına bakarak firmaların yatırım yapma istekleri anlaşılabilir.

Tobin’in q teorisine göre, firmaların yatırım kararları q oranına bağlıdır. Bu oran:

Kurulu Sermayenin Piyasa Değeri, hisse senedi piyasasında belirlenirken; Kurulu Sermayenin Yenileme Maliyeti, sermayenin bugünkü değerini gösterir. James Tobin’e göre yatırım kararı şu şekilde alınır:

  • q >1 ise sermayenin piyasa değeri yenileme maliyetinden büyük olduğu için firmalara daha fazla yatırım yaparak piyasa değerini arttırabilirler.
  • q<1 ise sermayenin yenile maliyetinin daha fazla olduğu durumda ise firmalar yatırım kararlarını askıya alarak yatırım yapmazlar.

Bunlara ek olarak, James Tobin ekonomide uygulanan politikalarında yatırımları doğrudan etkileyeceğini savunmuştur. Yatırım kararları maliye ya da para politikalarına göre farklılık gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER