Kapat

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nedir?

Anasayfa
Ekonomi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nedir?

Fiyatlar genel seviyesinde ki sürekli artış olarak tanımlanan enflasyon ölçülürken, piyasada yer alan ekonomik birimlerin tüketici veya üretici konumlarına göre farklılık gösterir. Tüketici fiyatlarının değişimi Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ile açıklanırken; üretici fiyatlarındaki durum Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ile açıklanır.

TÜFE, bir ekonomide tüketim harcamalarının bir göstergesi olarak, belirli mal ve hizmetlerdeki fiyat değişlerinin tahmini için kullanılan bir ölçüttür.

TÜFE hesaplanırken, tüketim ürünlerini sınıflandırmak amacı ile çok çeşitli, alt kategoriler ve hatta tüketici esasına dayalı kategoriler (kentsel, kırsal) oluşturulmuştur. Bu kategorilerden elde edilen endekslere dayanarak, nihai genel fiyat endeksi uluslararası istatistiki kuruluşlar tarafından hesaplanır. Bir ekonomi için en önemli istatistiklerden biri olan TÜFE, mal fiyatlarının ağırlıklı ortalamasına dayanır ve yaşam maliyeti hakkında fikir verir.

Enflasyon ölçümlerinden biri de TÜFE kullanılarak yapılır. Belirli bir dönem içerisinde TÜFE endeksinde meydana gelen yüzdelik değişim, o dönemin enflasyonunu yani tüketilen belirli bir mal sepetindeki fiyat artışını göstermektedir.

Türkiye’de, TÜFE aylık ve yıllık olmak üzere Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmaktadır. Enflasyon oranları açıklanırken; her tüketiciyi dahil eden ortalama bir enflasyon sepeti (tüketilen ortak ürün sepeti) oluşturularak oranlar bulunur. Bu nedenle hane-halklarının hissettikleri enflasyon oranı ile gerçekleşen arasında farklılıklar olabilir.

Nisan 2020′ de Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) göre,  bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE %10,94 olarak gerçekleşmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER